1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Dekoratif ve Kullanışlı Kilim Modelleri

Dekoratif ve Kullanışlı Kilim Modelleri

Dekoratif Kilim Modelleri

Kilimler yüzyıllardır Anadolu’da kullanılan dekoratif ve kullanışlı dokuma eşyalardır. Kilimlerin farklı renklerde ve motiflerde dokunması farklı özelliklerde ve modellerde olması durumunu da beraberinde getirmektedir. Kilim modelleri içerisinde en bilinenlerden birisi de Takmak Kilimi’dir. Takmak Kilimi, Altınbaş ve Beş toplu isimli dünyaca ünlü olan kilimlerin arasında yer almaktadır. Takmak Kilimleri ile aynı özelliklere sahip olan Eşme Kilimleri de en az Takmak Kilimleri kadar ünlü kilim modellerindendir. Eşme kilimleri Eşme’de üretilmektedir. Takmak Kilimleri modelinde üretilen diğer ürünler ise Dallı Namazlığı ve Yan Toplu Albaş kilimidir. Takmak Kilimleri’ne verilebilecek en iyi örnek müzelerde eski zamanlara ait olarak sergilenen motifli kilimlerdir. Takmak Kilimleri’ndeki motifler insanların kendilerini ve yaşantılarını anlattığı motiflerdir.

Altınbaş Kilim Modelleri
Bir başka kilim modeli ise Altınbaş Kilim modelidir. Altınbaş Kilimleri’nin ismi altın gibi bir görünüme sahip olmasından gelmektedir. Altınbaş Kilimleri gerek desenleri gerek renk ve motifleri ile oldukça şatafatlı ve gösterişli bir görünümdedir. Altınbaş Kilimleri’nde işlenen motifler diğer kilimlerde işlenen motiflere göre daha farklı olduğu için ayırt edici olmaktadır. Altınbaş Kilimleri’nde genel olarak işlenen motif iç içe geçmiş olan desenlerdir. Özellikle tek bir eksen üzerinde madalyon şeklinde işlenen desenler Altınbaş Kilimleri üzerinde sıkça kullanılmaktadır. İç içe geçmiş olan madalyon şeklindeki desenlere top adı verilmektedir. Top adı verilen bu desenler kilim modellerinde iç kısımda, köşede ve kenarlarda kullanılabilmektedir.

İşte Size Örnek Modeller

Farklı Desenler
Kilim modellerinde farklı farklı desenler kullanıldığı gibi ortak olan desenler de kullanılmaktadır. Bu ortak desenler genel olarak etnik ve top adı verilen desenlerdir. Top desenleri daha çok Altınbaş kilimlerde kullanılmaktadır. Eli belinde olan bir kız motifi ve tavşan topuğu motifi Altınbaş kilimlerinde en fazla kullanılan top desenleridir. Topların ve diğer desenlerin sayısına göre kilim modellerinin isimlendirilme işlemi yapılmaktadır. Örneğin içerisinde 3 adet top bulunan kilimler 3 toplu kilim,  adet top bulunan kilimler  toplu kilim olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde duvar halısı ve çeyizlik olarak kullanılan kilimler tarihi mekanlarda sergilenmek üzere de satın alınabilmektedir. Kilim modelleri insanların hayallerini ve yaşantılarını yansıtan aynalar olarak da görülebilir.

Dekoratif Kilim Modelleri 2020

Ev dekorasyonlarının en önemli parçası kilimler olmaktadır. Artık otantik, klasik, bohem, ışıltılı, örme vs. her zevke göre tasarlanan modeller günümüzde var olmaktadır. Özellikle el işi ile yapılan ve emeği çok olan kilimler son derece eve güzellik katan modellerden biridir. Sıcak bir ev ortamına sahipseniz el emeği kilimlerden yana seçim yapabilirseniz.

Fakat daha ihtişamlı bir eve sahipseniz, renkli işlemeli ve yoğun renk tonlarına sahip kilimlerden yana tercih yapabilirsiniz. Sade kilimlerde mevcut olup, daha ferah ortam yaratmak isteyenlerin tercihleri arasında gelir. Kilim olarak pamuklu yapılar hem sağlığımız hem de uzun ömürlülük açısından önemli konulardandır. Kilim alırken bu gibi noktalara bakın.

Yorum Yap

Yorum Yap