1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Göz Alıcı Seramik Tasarımı İle Evlerinizi Mükemmelleştirin

Göz Alıcı Seramik Tasarımı İle Evlerinizi Mükemmelleştirin

Turuncu Seramik Modelleri

Döşemeler ev tasarımları için önemli bir yer tutmaktadır. Döşemelerin sade ya da karışık desenli olması döşemelerin bulunduğu mekanın havasını da etkilemektedir. Bu nedenle ev döşemelerine dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin karanlık ve dar bir alana döşeme yapılacağı zaman bu döşemelerin açık renkli olanları tercih edilmelidir. Geniş bir alana döşeme yapılacağı zaman ise koyu renkler tercih edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Döşemeler hem duvarlara, hem tavanlara hem de yerlere yapılabilmektedir. Taban döşemesi için kullanılan fayanslara ise kalebodur adı verilmektedir. Zemin kaplamada en etkili yöntem olarak görülen kalebodurların birçok modeli bulunmaktadır. Bunun haricinde duvar ve yer kaplama işinde fayanslar da kullanılmaktadır. Tüm bu işlerde kullanılan malzemelerin tamamına ise seramik adı verilmektedir. Seramik sanayisi oldukça geniş bir alandır. Seramik denince akla birçok şey gelmektedir. Duvar kaplama, yer kaplama, iç cephe ve dış cephe kaplamalarında seramikler kullanılmaktadır. Oldukça kullanışlı olan bir malzemeler bütünü olan seramiğin birçok modeli de bulunmaktadır. Seramik modellerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Sırlı Seramik: Sırlı seramikler herhangi bir saydamlığı bulunmayan ve mat olan seramik modelidir.  Bu seramik şekli çok fazla tercih edilmemektedir. Yerler için fazla kullanışlı olmadığı düşünülen sırlı seramikler daha çok sırlı duvar karosu olarak kullanılmaktadır. Duvarlarda gayet kullanışlı olan sırlı seramik sadece kalebodur olarak çok kullanışlı bulunmamaktadır. Mat bir görüntüden hoşlanan kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Sırsız Seramik: Sırsız seramikler kilden ya da porselenden yapılan seramik modelleridir. Bu seramik modeli nemden, pastan ve kirden etkilenmemektedir. Bu nedenle fazla tercih edilen seramik modelleri arasındadır. Özellikle çok sık temizlikle uğraşmak istemeyen kişiler için sırsız seramikler oldukça kullanışlıdır. Genellikle öğrenci evlerinde tercih edilmektedir. Aile evlerinde de sırsız seramik kullanılması temizlik bakımından avantaj sağlamaktadır. Özellikle evi çok çabuk kirlenen çocuklu ailelerde duvar ve zemin silme işi bir süre sonra yorucu bir hale gelebilmektedir. Bu durumu önleyebilmek için yerlerde ve duvar döşemelerinde sırsız seramikler tercih edilebilir.

Mozaik Seramik: Mozaik seramikler tasarım için oldukça önemlidir. Yer döşemesinin hem estetik hem de temiz görünmesini isteyen kişiler mozaik seramikleri tercih etmektedir. Mozaik seramikler porselenden yapılıp parlak bir şekilde gözükebilir. Bunun haricinde doğal kil tercih edilerek yapılmış olan mozaik seramikler de bulunmaktadır. Bunlar ise daha mat bir görünüme sahiptir. Mozaik seramiklerin farklı boyutlarda üretilmesi mümkündür. Küçük bir yerde döşeme yapmak isteyen kişiler için 30×30 boyutunda mozaik seramikler bulunmaktadır. Daha büyük seramikler döşetmek isteyen kişiler için de 30×60 boyutunda mozaik seramiklerin üretimi de yapılmaktadır. Mozaik karoların döşenmesinde daha düzgün ve şekilli bir şekilde durması için tel örgü taban kullanılmaktadır. Mozaik seramikler hem yerde hem de duvar döşemelerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Birçok kişi mozaik seramikleri sadece görüntüsü için bile tercih etmektedir. Oldukça kullanışlı ve estetik bir görünüme sahip olan mozaik seramikler gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Parke Seramik: Parke seramikler mozaik seramiklere göre daha kalın bir yapıya sahiptir. Bu nedenle daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Parke seramikler artık klasikleşmiş bir yer döşeme şekli haline gelmiştir. Birçok evde parke seramik kullanıldığı görülmektedir. Parke seramiklerin kolayca temizlenebilmesi ve fiyatının diğer seramik çeşitlerine göre daha uygun olması parke seramiğin tercih edilme sebepleri arasındadır. Günümüzde en fazla kullanılan seramik modeli parke seramiklerdir. Fiyatları ise oldukça uygundur. Siz de bir seramik döşeme yaptırmak için bu modellerden birisini seçebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap