İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Koltuk Modelleri
  3. Salonda Avangart Dekorasyon Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Salonda Avangart Dekorasyon Nasıl Yapılır?

avangart salonlar
1

Salonda Avangart Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Salonunuzu dekore etmek üzere alternatif dekorasyon fikirleri arıyorsanız avangart, tam olarak aradığınız tarz olabilir. Yeniliğe açık olanlar için avangart dekorasyon iyi bir seçenektir. Sadelikten ziyade daha karmaşık ve detaylı salonları seviyorsanız son yılların popüler akımlarından olan avangardı kullanabilirsiniz. Avangart dekorasyon nedir ve salonunuzda bu tarzı nasıl yansıtırsınız merak ediyorsanız, yazımızın devamına göz atın.

Avangart Dekorasyon Nedir?

Avangart, Fransızca bir kelime olan ‘’avangarde’’dan gelir. Sözlük anlamı öncü birliktir ve dekorasyon için kullanıldığında zamanındaki stillere göre sıra dışı ve yeniliğin öncüsü olarak yorumlanır. Salonunuzda avangart tarzı yansıttığınızda farklı mobilya, renk ve dekorasyon ürünlerini bir arada kullanabilirsiniz. Klasik anlayışa göre döşenen bir salona göre, farklı ögeleri içerir. Ülkemizde avangart dendiğinde gösterişli ve ağır bir dekorasyon anlayışı akla gelir.

Avangart Mobilyalar Nelerdi?

Klasik ve salt olarak konforu baz alan salonlar ile kıyaslandığında avangart bir salon çok daha şaşaalıdır. Avangart mobilyalar, bu amaca uygun olarak altın işlemeli, ahşap detaylı, varaklı, parlak taşlı ve pırlanta dokunuşludur. Parlak, süslü ve gösterişli dekorasyon ürünleri odayı tamamlamak üzere tercih edilebilir. Avangart mobilya renkleri genel olarak bordo, koyu mor, koyu pembe ve siyah gibi baskın ve koyu renklerden oluşur. Bu sayede odaya giren bir yabancı, soluk mobilyalar yerine gösterişe odaklanabilir.

Avangart Salon Dekorasyonu İpuçları

Salonunuzu avangart stile uygun olarak döşemek için ne denli büyük ya da küçük bir alana sahip olduğunuz ikinci plandadır. Salonunuz ne kadar geniş olursa olsun yaratıcı fikirler ile dilediğiniz düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle koltuk takımı koyu renklerden seçildiyse salon duvarları aynı rengin açık tonlarına ya da beyaz ve bej renklerine boyanabilir. Bu sayede daha aydınlık ve ferah bir görüntü elde edebilirsiniz. Mobilyalarınız istediğiniz gibi koyu renkli, gösterişli ve detaylı olmalıdır. Küçük bir salona sahipseniz daha az eşya kullanarak geniş bir oda izlenimi verebilirsiniz. Her ne kadar avangart mobilyalar kendine özgü de olsa küçük bir salona sahipseniz kullanışlı mobilyalar kullandığınıza emin olun. Cam ve sarkıtmalı avizeler, avangart tarzda ön plandadır. Oda içerisinde de avizelere uygun şekilde porselen ve cam aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Avangart Salonda Perde & Halı

Salon perdelerini, mobilyaların tam tersi tonlarda seçin. Koyu mor bir koltuk takımına sahipseniz perdeler lila ve çiçek motifli olabilir, lacivert koltuklarınız varsa perdeler açık mavi olmalıdır. Avangart da dahil olmak üzere pek çok tarzda perdenin, oda renklerinden farklı olması ve böylelikle tezat yaratılması amaçlanır. Bunun nedeni perdelerin, mobilyalardan sonra ikincil odak nokta olmalarıdır. Mobilyalarınıza uygun motiflere sahip ancak göz yormayacak şekilde koltuklara göre daha sade perdeler seçilebilir. Ancak geometrik şekilli ya da çizgili modern motifleri kullanmamak daha iyi olacaktır.

Salonda Avangart Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Yorum Yap

Yorum Yap