1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yatak Odası Tavan Dekorasyonu

Evimizin dekorasyonu deyince eminim aklımıza birçok şey geliyordur. Örneğin yeni mobilyalar, yeni halılar, biblolar, tablolar, duvar kağıtları… Ve bir de odalarımızın, özellikle de evimizdeki salonun, tavanı. Evet, belki çoğumuzun özen göstermediği, aklına bile gelmediği, hatta neredeyse gün içerisinde hiç bakmadığı “tavanlarımız” aslında her odamızda birer adet mevcut ve evimizin var olduğu günden itibaren orada hep bulunmakta.

Peki o halde, evimizdeki tavanın dekorunun da “Ev dekoru” deyince aklımıza gelmesi gerekenler arasında olduğunu sayarsak gelin bundan bahsedelim biraz. Tavan dekoru belki biraz yabancı olsak da bizim de aslında iyi bildiğimiz birçok yerde düşünülüp özen gösterilen bir alan, örneğin restoranlarımızda sık karşılaştığımız asma tavanlar. Belki de asma tavanı bir evin salonunda da görmüş olabilirsiniz.

Hafızanızı bir yoklayın. Kenarlarından içeriye gömük bir tavan, çevresinde ortama şık bir renk katan spot ışıklar, tüm tavanın ortasında ve kenarlarında ortama uygun şekilde kabartmalar… Gözünüzü kapatıp düşündüğünüzde eminim tüm bunlar gözlerinizin önünde canlanmıştır. Evinizde salonunuzun böyle bir tavana sahip olduğunu düşünün (spot ışıklarının yerlerinin ve renklerinin seçimi ile kabartmaların şekil seçimini sizin zevkinize bırakıyorum). Tavan dekorasyonunu aslında bir tek salonda değil de diğer odalarımızda da uygularsak bir de bunun nasıl olacağını hayal edin.

Modern Tasarımlar; Tabi ki buna tavan dekorasyonunda yenilikler de eklenirse odalarınızın göz alıcılığının ne derecede artacağını hayal edebiliyor musunuz? Peki, nedir bu tavan dekorasyonunda yenilikler derken bahsedilen? Basitçe düşünecek olursak, yazımın başında belirttiğim evin salonu örneğinin dışına çıkabilmeyi bir yenilik olarak sayabiliriz. Çünkü sadece bu bile dekorasyon tasarımında farklı fikirler getirmesi açısından son derece önemli bir adım olur. Yenilik dediğimizde illa yeni bir buluştan, icattan bahsetmek gerekmez, hele ki konu dekorasyonsa neredeyse hiç gerekmez.

Mesela yatak odasının tavanında odaya daha farklı bir hava katacak olan kalpli bir motif ve içinin veya çevresinin göz yormayacak şekilde ışıkla desteklenip ortaya loş bir hava katması… Sadece bu bile yatak odasının aslında bir aşk odası olduğunu eşlerin birbirine vurgulaması açısından daha özgün bir ifade etme şekli olabilir. Ve tabi ki bu sadece tavan dekorasyonu ile değil, duvar dekorasyonları ile de desteklenmelidir. Ve görüldüğü üzere yeni bir malzeme bularak değil, sadece basit birkaç fikir yürütme ile ne çeşit yeniliklerden bahsedilebileceğini takdirinize sunuyorum.

Aslında evimizdeki bir odamız veya iş yerimizdeki bir alan ile ilgili dekorasyon açısından değişiklik yapacağımız zaman bu değişikliğe muhtemelen ilk olarak tavandan başlamayız. Fakat, nasıl ki bir cümle sadece özne ve yüklemden oluşabileceği gibi bunlara ek olarak dolaylı tümleç, zarf tümleci, edat ve bağlaçlardan da oluşabilse de, iki cümlenin de öznesi ve yüklemi aynı olsa dahi cümlenin diğer öğeleri cümleye girdiğinde farklı veya çok daha detaylı ve hatta göze daha çok hitap eden bir cümle elde etmiş oluruz. İşte bu bahsini ettiğimiz tavan dekoru da cümlenin özne ve yüklem dışındaki diğer öğelerinden biriymiş gibi görebiliriz. Sizce evimizin odaları sadece özne ve yüklemden mi oluşmalı? Bu kararı size bırakıyorum.

Tavan Dekorasyonu Örnekleri

Yorum Yap

Yorum Yap