İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda bazı püf noktalar bulunuyor. Eşyaların birbirine uyumu, renklerin birbirine uyumu ve ahengi, halı, duvar rengi, mobilya ve aksesuarların birbirlerine olan tamamlayıcı hisleri vb. gibi dekorasyonda öne çıkabilecek noktalar.

Evinize Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Renk uyumunu sağlamanın birden fazla yolu vardır. Fakat öncelikle evinize mobilya alırken dikkat etmeniz gereken hususlar mevcut. Önce evinize mobilya alırken nelere dikkat etmelisiniz bu konuyu ele alalım. Örneğin önceliğiniz beğendiğiniz bir koltuk takımını almak olmalı, mobilya alırken sıralamanızı şu şekilde yapmalısınız. Önceliğiniz evinizin mobilyaları almak olmalı. Sonrasında evinizde kullanmak istediğiniz halıları mobilya renklerinize göre seçmelisiniz. Bir sonraki aşama ise perdeler. Perdelerinizi mobilya ve halılara uygun şekilde renk ve model seçerek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Yani evinizin duvar renklerine. Evinizin duvar renklerini, mobilya, halı ve perde kombinasyonuna uyacak şekilde boyamalı ya da evinizde oluşturmak istediğiniz havaya ve tarza uygun duvar kağıdı yaptırmak olmalı.

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Evinize mobilya alırken sıralamayı şu şekilde yapmalısınız.

  • Mobilya,
  • Halı,
  • Perde ve fon,
  • Duvar ve zemin döşeme,

Renk uyumları dekorasyonda her şeyden daha önemlidir. Kullandığınız kırlentler, biblo, vazo, tablo ve diğer kullanmak istediğiniz aksesuar biçimlerinin renkleri de renk uyumlarına göre olmalıdır. Ayrıca bu aksesuarları da olabilecek en uygun şekilde yerleştirmelisiniz. Fazla aksesuar göz yorabilir bu detayı atlamayınız. Bazı dekorlarda ve dekorasyon fikirlerinde halıya çok önem veriliyor. Fakat halısız dekorasyon da gayet güzel olur. Halısız bir aksesuar düşünüyorsanız önemli olan detay duvar, yer döşeme ve mobilya renklerinin birbirinin tamamlayıcısı olmasıdır.

evinize mobilya alırken nelere dikkat etmelisiniz

Salon İçerisinde Tek Renk Eşyalar Üzerinde Yoğunlaşmayın

Son dönemin modası haline gelen ve hemen hemen her koltuk takımında karşılaştığımız berjeri farklı renk dekorları şahane durmaktadır. Sizde salonunuzda kullanmak istediğiniz koltuk takımında tek renk kullanmak yerine berjeri farklı bir renk kullanarak harika dekorasyon elde edebilirsiniz. Berjerin farklı renk tonları halı ve perde için ideal bir renk tonu oluşturabilir. Yapmak istediğiniz dekorasyonda koyu renk mobilyalar tercih etmek istiyorsanız, mobilyanıza uygun halı ve perde renklerini biraz daha açık renkler seçmelisiniz. Birbirine tamamlayıcı ve hoş bir görüntü elde edeceğinizden şüpheniz olmasın.

Modern Salon Perde Modelleri için tıklayın.

Dekorasyonda Aksesuar Kullanımı Nasıl Olmalı?

Aksesuarlar son zamanların en çok tercih edilen dekorasyon parçaları. Hemen hemen her evde karşılaştığımız birbirinden harika aksesuarlar göz dolduruyor. Fakat bazı dekorasyonlarda fazla kullanılan aksesuarlar göz yorucu hale gelebiliyor. Aksesuar kullanmak istiyorsanız sadeliğe kesinlikle önem vermelisiniz. Fazla kullanılan her parça dekorasyonunuzu köreltecektir. Mobilyalarınızın yanında abajur, çiçek ve lambader kullanımları son zamanlarda moda haline geldi.

Aksesuarlar son zamanların en çok tercih edilen dekorasyon parçaları. Hemen hemen her evde karşılaştığımız birbirinden harika aksesuarlar göz dolduruyor

Dekorasyonda Duvar Kâğıdı Kullanımı

Son zamanların modası haline gelen ve dekorasyonda önemli bir yer tutan duvar kâğıtları olmazsa olmazlar arasında yer almaya başladı. Duvar kâğıdı kullanmak istediğiniz odanızda nasıl bir hava katmak istiyorsanız, enerjik, sakin, dinlendirici vb. gibi duvar kâğıdınızın rengini ona göre seçmelisiniz. Duvar kâğıdınızın rengini seçerken odanın geri kalan rengini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Odanızda bulunan eşyalarınız ile aynı havayı oluşturması ve renklerin birbirine tamamlayıcı olması gerekiyor.

Kırmızı Koltuklar İçin Hangi Renk Halı Tercih Edilmelidir?

Halı, Kırlent ve Duvar Kâğıdı Renk Uyumuna Dikkat Edin

Halı, kırlent ve duvar kâğıdı renklerinizi birbirine aynı tonları seçerek aralarında harika bir ahenk oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda duvarlarınızda kullanabileceğiniz tabloların iç ve çerçeve renklerini göz önünde bulundurarak birbirine uyum sağlayabileceğiniz önemli materyaller bulunuyor. Hepsini fazlaya kaçmadan kullanabilirsiniz ve dekorasyonda tamamlayıcı bir hava oluşturabilirsiniz

 

Yorum Yap

Yorum Yap