İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Sürgülü ve Kapaklı Doğal Ahşap Gardırop Modelleri

Sürgülü ve Kapaklı Doğal Ahşap Gardırop Modelleri

Yatak Odası Gardırop Modeli

Fransızcadan dilimize geçen gardırop kelimesi genel itibariyle giysi dolabı anlamına gelmektedir. 1700’lerde sahne sanatçılarının basit bir askı sistemiyle kıyafetlerini astıkları bu mobilyalar zamanla evlerde kullanılmaya başlanmıştır. Askılığı, rafları, çekmecelerinin yanı sıra gardıropların önünde aynaları da bulunabilir. Yatak odası takımlarının bir parçası olabilen veya ayrı da satılabilen gardıroplar, zaman zaman gömme lambri şeklinde de olabilmektedirler. Evlerde önemli mobilyalar arasında yer alan gardıroplar, giysilerin içerisine konmasının yanı sıra, takılar, yatak yorgan ürünleri gibi ürünleri de muhafaza edebilmektedirler. Genellikle yatakla uyumlu alınan gardıroplar, kullanıcıları için pek çok avantaja sahip önemli mobilyalar arasında yer almaktadır.

GARDIROP MODELLERİ

Önceleri % 100 ağaçtan üretilen ve üzerine birçok oyma motifler yapılan gardıroplar artık yerini daha pratik kullanım alanları olan yarı ağaç, yarı sunta gibi malzemelerden üretilen modellere bırakmıştır. Gardırop modelleri genel itibariyle ray dolap, giysi dolabı, menteşeli dolap gibi isimlere ayrılmaktadır. Ray dolaplar, kapakları sürgülü olan ve özellikle küçük evler için ideal dolaplardır. Menteşeli dolaplarda menteşeler yardımıyla birbirine tutturulmuş pek çok sayıda parçadan oluşan dolapları tarif etmektedir. Giysi dolaplarıysa hem raylı, hem menteşeli olabilirken kapaklı tek parça ürünlerden de oluşabilmektedir. Gardıroplar tek kapaklı ürünlerden başlayarak kapak sayısı artarak devam eden modellerdir. Genellikle yatak odası takımlarıyla birlikte beş kapaklı gardıroplar satılmaktadır. Çok değişik renk ve modele sahip olabilen gardıroplar, raf sayısı, askılık bölümü çekmece sayısı gibi özelliklerde de birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Gardırop alırken nelere dikkat edilmelidir?
İhtiyaçların net olarak belirlenmesi ve gardırobu koyacağınız odanın ebatları gelmektedir. Raf ağırlıklı mı bir gardırop ihtiyacınız var, yoksa askı bölümü fazla olan bir gardırop mu istiyorsunuz?, ya da çekmeceler sizin için daha mı önemli? Bu gibi etkenleri göz önünde bulundurarak sağlıklı bir gardırop seçebilirsiniz. Ayrıca gardırop almaya gitmeden önce gardırobu koyacağınız yerin ölçülerini almanızda fayda vardır. Renk ve model tercihleri de diğer mobilyalarınızla uyumlu olursa şık ve kullanışlı bir gardıroba sahip olabilirsiniz.

Alt kısımda galeri de yer verdiğimiz gardırop modellerini n11.com gibi mağazalardan satın alabilirsiniz.

Gardırop Modelleri Resim Galerisi

Yorum Yap

Yorum Yap