1. Ana Sayfa
  2. Salon Dekorasyonu
  3. Salonu Geniş Göstermek İçin Birkaç Fikir

Salonu Geniş Göstermek İçin Birkaç Fikir

Küçük Salonu Büyük Gösterme Fikirleri

Salon dekorasyonu oldukça önemli bir konudur. Çünkü salon evin ana kısmı sayılmaktadır ve misafirler genel olarak salonda ağırlanır. Fakat salonun küçük olması durumu birçok kişinin canını sıkmaktadır. Özellikle çok fazla eşyası olan kişiler küçük salonlarda eşyalarını yerleştirme konusunda zorluk çekmektedir.  Geniş salonu olan kişiler de gerek vitrin gerek yemek masası gibi eşyaların yanlış yerleştirilmesinden dolayı salonun daha küçük gözükmesine neden olabilmektedir. Peki salonu geniş göstermek için neler yapılabilir?

Işığı yansıtan renkler
İlk olarak salonda ışığı yansıtan renkler seçilmelidir. Işığı soğuran renkler salonun daha küçük gözükmesine sebep olur. Ayrıca duvarlarla tavanın aynı renkte olması alçak tavanların da daha yüksek görünmesini sağlar. Bu da salona daha geniş ve ferah bir görünüm kazandırır.

Halılar mobilyalardan büyük olmalı
Salonu geniş göstermek için seçtiğiniz halıların mobilyalardan daha büyük ebatta olması gerekir.

Geniş alanları kaplayan desenler
Ayrıca eşya seçiminde geniş alanları kaplayan desenler tercih edilmemelidir. Buna en güzel örnek düz renkli bir koltuk ya da kanepe seçip yastıklarını desenli seçmektir. Eğer küçük bir salona sahipseniz geniş bir koltuk takımını zorla sığdırmak yerine köşe takımı tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Orta sehpalar kullanın
Altına puf konabilen orta sehpalar da bu köşe takımını tamamlayacaktır.

Mobilyaların yüksekliği
Salonunuzda kullandığınız mobilyalar yüksek ise tavanınızın alçak olması göze batacaktır. Duvarları mobilyalara yakın renklerde boyamak ise bu durumu kamufle etmenin en güzel yoludur. Bir diğer püf nokta ise duvarlarda kırmızı renk kullanmamaktır. Kırmızı salonu ve diğer odaları olduğundan daha küçük ve boğucu gösterir. Ayrıca masa ve sandalyelerin doğru yerleştirilmesi, duvarlara yaslanmaması da salonu geniş gösteren bir durumdur.

Küçük Salonu Büyük Göstermenin Yolları

Küçük salonlara sahip olanlar için yer her daim problem haline gelmiştir. Peki, bu salonları nasıl daha alan yaratarak dizayn edebiliriz? Dar ve küçük salonlara çok fazla eşya koymadan ve büyük standart şekilde dizayn edebiliriz. Küçük eşyalar ile tasarım yapıldığında olduğundan daha da küçük gözükecek. Bu sebeple belirli ve standart gerekli olan eşyalarımızı koyarak dizayn yapabiliriz.

Fakat küçük eşyalardan da vazgeçemiyorsanız ortayı boş bırakarak diğer alanları daha sıkıştırarak büyük bir konuma getirebilirsiniz. Küçük dolaplar alarak ortamdaki küçük şeyleri o dolaplara koyarak, ortam daha büyük olacaktır. Fazla alan kaplayan küçük eşyaları daha düzenli bir ortama koyarak alanı geniş tutabilirsiniz.

Birkaç fikirde resimlerle verelim.

Yorum Yap

Yorum Yap