İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Salon Dekorasyonu
  3. Salon Nasıl Dizayn Edilir? Salon Yerleştirme Fikirleri

Salon Nasıl Dizayn Edilir? Salon Yerleştirme Fikirleri

Renkli Salon Dekorasyonu

Evimizin en önemli alanı olan salonlar en çok zaman geçirdiğimiz ve misafirlerimizi ağırladığımız mekan olması sebebiyle önemlidir. Size vereceğimiz bazı fikirlerle ister salonunuzda küçük değişikliler yapın isterseniz de salonunuzu baştan aşağı tasarlayın. Salonunuzda hem rahat etmek hem de dikkat çekmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey doğru eşya seçimi ve bu eşyaların salonun şekline uygun bir şekilde yerleştirilmesidir. Seçilen mobilyalar ve eşyalar renk olarak da uyumlu bir şekilde özenle seçilmelidir. Bu şekilde uyumlu renk ve boyutlarda seçtiğiniz mobilyalarla salonlarınızı daha dikkat çekici ve ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Duvar Renkleri; Salon dekorasyonunu yaparken ilk olarak duvar rengine karar vermeliyiz. Büyük salonlarda farklı renk alternatifleri kullanılabilecekken küçük alana sahip salonlarda daha açık renkli duvar rengi seçilmelidir. Aksi taktirde küçük olan salon, koyu renkteki duvar renkleriyle daha küçük görünecek ve sıkıcı bir hava oluşacaktır. Salon dekorasyonu için önerilebilecek renkler; çakıl taşı, fil dişi veya pudra pembesi gibi açık tonlardaki renklerdir. Bu renkler ile beyaz mobilyalar daha şık bir görünüme kavuşacaktır. Duvar rengine karar verdikten sonra salon zeminine de karar vermek gerekecektir. Son zamanlarda moda olan ve kullanışlı olan parkelerle hem modern görünümü yakalayabilecek hem de temizlik ve yalıtım gibi nedenlerden avantaj sağlayabileceksiniz. Parke rengi de seçtiğimiz duvar rengiyle uyum sağlamalıdır. Açık renklerde seçilmiş olan duvar rengiyle ister açık renklerde ister koyu renklerde parke seçebilirsiniz; fakat koyu renklerde duvar rengi seçildiyse mutlaka açık tonlarda parke seçilmelidir.

Duvar ve zemin rengimizi seçtiğimize göre şimdi sıra tavan seçimine geldi. Salonunuza düz bir tavan mı ya da asma tavan mı yaptırmak istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Klasik ve ağır bir salonda abartılı kartonpiyer yerine düz bir tavan ve şık bir avize kullanmanızı öneririz.

Salon İçin Mobilya Seçimi; Salon dekorasyonunda hiç şüphesiz ki en önemli aşamalardan bir tanesi mobilya seçimidir. Tabi burada dikkat edilmesi gereken elimizde mevcut mobilyamız varsa değerlendirebilir veya bütçemize göre yeni mobilyalar alabiliriz. Salon dekorasyonunu yaparken elimizdeki mevcut mobilyaları değerlendirmek istediğimizde eski koltuklarımızın kumaşlarını değiştirip boyalarını yenilememiz mümkün. Yeni mobilya almaya karar verdiğinizde ise modern ve farklı desenlerde koltukları tercih edebilirsiniz. Koltuklarımızı da seçtikten sonra tv ünitesine karar verebiliriz. Duvarımızı baştan başa kaplayacak bir tv ünitesi seçip boş kalan kısımları da istediğimiz renk ve desenlerdeki aksesuarlarla süsleyebiliriz. Tv ünitesini koyacağımız bölümü doğal taşlar ile kaplanmış niş çalışması da yaptırabilir ve nişin iç kısmını led ışıklar ile kaplayabiliriz. Bu şekilde daha şık ve modern bir görünüm sağlanmış olacaktır.

Küçük Salonlar İçin Dizayn Fikirleri; Küçük alana sahip salonlara büyük vitrin ve kitaplıklar kullanılmamalıdır. Bu şekilde kullanım alanı daha çok daraltacaktır. Odanın boyutuna en uygun bir tv ünitesi seçilmesi yeterlidir. Küçük salonlar için katlanabilir mobilyalar da tercih edilebilir. Fazla yer kaplamaması ve katlanabilir özelliği sayesinde hem masa hem de sehpa olarak kullanılabilecek masalar tercih edilebilir.

Aksesuarlar salon dekorasyonunu tamamlayabileceğimiz en önemli unsurlardandır. Dikkat çekici salonlar için mutlaka duvarlarda da odamıza uyum sağlayacak şık aksesuarları tercih etmeliyiz. Saat veya şık bir duvar tablosu ile salon dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Salonunuzda seçmiş olduğunuz mobilyalarla uyum sağlayacak perde ve halı ile istediğiniz şık görünümü elde edebilirsiniz.

Salon Dizayn Fikirleri

Yorum Yap

Yorum Yap