İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oturma Odası Dekorasyonu
  3. Oturma Odası Renk Uyumu İle Keyifli Bir Hayat Sürün

Oturma Odası Renk Uyumu İle Keyifli Bir Hayat Sürün

Modern Oturma Odası Renk Uyumu

Oturma odaları genel olarak ev içerisinde en fazla vakit geçirdiğimiz alanlardır. Oturma odalarının dekoru yapılırken seçilecek olan renk tonları huzur vermeli ve rahatlatacak olan tonlardan seçilmelidir. Böylelikle oturma odalarında daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Oturma odalarında renk seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedecek olursak; öncelikle duvarların rengine karar verilmesi gerekmektedir ve buna uygun olarak perdelerin rengi seçilmelidir. Oturma odasında kullanılabilecek olan mobilyalar da seçilirken duvar rengi ve perdelerle uyumlu bir mobilya seçilmelidir. Koltuk takımlarında renk ve desen çeşitliliğinden kaçınmak yerinde olacaktır. Koltuklar tek renk ve düz kumaşlardan seçilmeli ve üstüne desenli yastıklarla kombinlenmelidir. Bu tarz desenli yastıklar, sıkıldığınızda kolaylıkla değiştirebileceğiniz eşyalardandır. Perdeler desenli ise koltukları düz renk seçmek yerinde bir karar olacaktır.

Oturma odasını her yıl o sene moda olan renklere göre göre dekore etmek mümkün değildir. Ancak yapılabilecek ufak ve basit işlemlerle büyük değişimler yapılabilir. Oturma odalarında mobilya ve döşemeleri değiştirmek hem uğraştıran hem de masraflı değişikliklerdir. Bu nedenle en baştan eşyalar alınırken belli renkler ve modeller seçilebilir. Daha sonra sıkıldığımızda küçük değişiklikler yapabilir ve odanın havasını tamamen değiştirebiliriz. Örneğin, oda farklı bir renge boyanabilir, perdeler değiştirilebilir, yastıklar ve odada kullanılan diğer aksesuarlar değiştirilebilir veya modaya uygun olan birkaç yeni eşya satın alabilirsiniz. Eşya seçerken daha doğal renklerden yana olmakta fayda var. Böylelikle kolay sıkılmaz ve uzun süreli kullanım imkanı yakalamış olursunuz.

Renk Uyumuyla Örnek Gösterebileceğimiz Modelleri

Huzur Veren Renkleri Tercih Edin; Oturma odaları, kendimize vakit ayırdığımız zamanlarda daha çok kullanmayı tercih ettiğimiz, sevdiğimiz kitapları okuduğumuz, müzik dinlediğimiz ya da ailemizle veya arkadaşlarımızla farklı aktiviteleri gerçekleştirdiğimiz alanlardır. Bu nedenle bu alanlarda insana her zaman huzur veren pastel renkleri kullanmak en doğru tercih olacaktır. Sakinleştirici bir etkisi olan uçuk gri, gökyüzü mavisi ya da eflatun tonlarını rahatlıkla kullanabileceğiniz oturma odalarında size verebileceğimiz en önemli püf noktası ise, büyük eşyaların kendini göstermesi için duvar renginden bir ton daha koyu renkte seçilmiş olmasıdır. Oturma odalarında sade ve şık bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, açık tonlarda ve birbiri ile uyumlu renkleri tercih etmelisiniz. Televizyon izlerken gözerinizi yormayacak, dinlenme ve rahatlama sağlayacak doğal ve pastel tonlar uzun zaman geçirdiğiniz bu odada günün stresini atmanıza yardımcı olacaktır.

Oturma odasını baştan dekore ederken odanın alanının büyüklüğü, ışık alıp almadığı önemli ölçütlerdendir. Bunun yanı sıra nasıl bir oda hayal ettiğiniz ve zevkleriniz de önemli bir yer tutuyor. Oda içerisinde kullanacağınız açık renkler, odayı olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir. Parlak renklerde seçilmiş olan aksesuarlar ise mekana canlılık ve enerji katacaktır. Birbirine en çok yakışan renkleri önceden belirlemiş olmak dekorasyon sırasında işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Rengarenk aksesuar kullanmak istiyorsanız odanız için beyaz, bej, fildişi, krem gibi nötr olan renkleri tercih etmelisiniz. Bu renkler hemen hemen her renkle uyumlu olabilecek bir zemin oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap