1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Kartonpiyer Yerine Stropiyer Tercih Edilmeli Midir?

Kartonpiyer Yerine Stropiyer Tercih Edilmeli Midir?

Stropiyer Tasarımı

Hayatımızın en uzun zamanını evlerimizde geçiririz. Evlerimizi bir yuva haline getirebilmek için, sevdiğimiz, kendimizi daha mutlu hissettiğimiz, rahat ettiğimiz ortamlar haline dönüştürmek, ailemizle daha mutlu, daha huzurlu bir ortam yaratmamıza vesile olur. Ancak evlerimizde her zaman işlevsellik kadar görselliğe de önem veririz. Estetik kaygılar herkesin zevki ve bütçesi dahilinde ama mutlaka vardır.

Bugün size tavan ve korniş önlerinde kullanılan bir dekoratif malzemeden bahsetmek istiyorum. Tavan ve duvarların birleşim yerlerinde alçı malzemeden üretilen kartonpiyerler uzun zamandır tahtını hep korumuş bir dekorasyon unsuruydu.

Ancak son yıllarda bunun yerine köpük bir malzemeden üretilen ve stropiyer adı verilen bir ürün  kullanılmaktadır.  Strafordan üretilen ve uygulaması kartonpiyere göre uygulaması çok daha kolay olan bir malzeme olan stropiyer, görsel olarak kartonpiyerden kolay kolay ayrılamamaktadır.

Kartonpiyer uygulaması etrafı tozu dumana katan, duvarlarda delik açılması gereken, profesyonel kişilerce yapılması gereken bir dekorasyon malzemesidir. Yani oldukça zahmetlidir. Stropiyer ise çok hafif bir malzeme olup, eli yatkın biri tarafından profesyonel bir ekibe gerek olmaksızın yapıştırılabilir, eşyaların toplanmasına, üzerlerinin örtülmesine  gerek kalmaz ve ortalık toz olup kirlenmez.

Özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılan stropiyer zaman içinde eğer istenirse spatula ile kaldırılarak iptal edilebilir. Ancak aynı kartonpiyer gibi su bazlı boya ile boyanabilen bir malzeme olan stropiyer köpük bazlı bir malzeme olduğundan çarpmalara darbelere kartonpiyer kadar dayanıklı değildir. Bu nedenle tavan korniş gibi bölgelerde kullanılması doğru olur. Kapı kiriş kemer gibi hareketli bölgelerde riskli olabilir.

Neme karşı dayanıklı olduğundan kartonpiyerin aksine banyo gibi ortamlarda da rahatça kullanılır. Maliyet konusu da dikkate alındığında stropiyer açık ara öne geçmektedir. Metre hesabı satılan stopiyer kartonpiyere göre çok ucuz olup her bütçeye hitap eden bir alternatifi de vardır.

Eğer yeni bir ev kuruyorsanız, eski evinizde tadilat yapıyorsanız, ya da evinizde yeni ve değişik bir hava yaratmak istiyorsanız, stropiyer alternatifini de ciddi olarak düşünün derim.

İşte sizlere birkaç Stropiyer örneği

Yorum Yap

Yorum Yap