1. Ana Sayfa
 2. Dekorasyon Fikirleri
 3. Eviniz İçin Parke Seçimi Nasıl Olmalı?

Eviniz İçin Parke Seçimi Nasıl Olmalı?

dekorayonrehberi.net parke

Parke, evi en etkili şekilde gösteren ev ürünlerinden birisidir. Yaşam alanı olarak en önemli gereksinimlerimiz den birisi olan evimizin parkelerini seçerken özen göstermek evimizde ferah bir ortamda yaşamak için önemlidir. Yazımızda parke ve parke özelliklerinden bahsederek eviniz için en ideal parke seçimi nasıl olmalı bunlar üzerinde durmaya çalışacağız. Eviniz için parke seçimi nasıl olmalı hangi tip ve özellikte parke seçerseniz evinizin etkili görünümü için doğru karar verirsiniz bunlar üzerinde durmaya çalışacağız.

Yaşam alanının konforlu ve etkili görünmesini sağlayan parke seçiminde bulunurken parkedeki renk, doku, genişlik ve tasarıma kadar pek çok özelliğe dikkat etmek oldukça önemlidir. İdeal bir parke seçimi için detayların önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Hangi alan için ne tür parke kullanmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda siz sevgili okurlarımıza bu konuda faydalı içerikler sunmaya çalışacağız.

dekorasyonrehberi

Parke alanındaki çeşitlilik parke seçiminde sizi kararsızlığa itebilir. Hangi tür parke alınmalı, parke alırken ya da parke seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken ayrıntı ve püf noktaları nelerdir, tüm bu soruların cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Böylece eviniz için parke seçerken en doğru karar vermeniz konusunda sizlere yardımcı olacağız.

Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Parke seçerken dikkat etmeniz gereken özellikler vardır. Bunların neler olduğunu gelin birlikte görelim; Parke seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktalar;

dekorasyonrehberi.net

 

 • Parke seçimi yaparken öncelikle kaliteli parke alımına dikkat edin. Laminat parkeler kalite açısından genelde en iyi parke modellerinden birisi olarak tavsiye edilir. Laminat parkelerin özel dokuları ısı ve ses yalıtımının iyi olması ve su gibi maddelere dayanıklı olması nedeniyle parke seçiminde önceliklidir. Bu bakımdan parke seçerken marka olarak laminat parke seçebilirsiniz.
 • Parke seçiminde parkenin en önemli özelliği dayanıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Bu bakımdan renk ve desenden çok parkenin dayanıklı olup olmadığına bakmanız daha doğru olacaktır. Parkenin dayanıklılığı ne kadar iyiyse çizilme ve kirlenme gibi durumlarda o kadar az olur.

dekorayonrehberi.net parke

 • Süpürgelik seçerken parkenizin rengine zıt renkte bir süpürgelik seçebilirsiniz. Böylece ortam daha şık bir hale dönüşebilir.
 • Parke kalınlığı da parke seçiminde önemlidir. Zemin durumu, ısı yalıtım ve hareket yoğunluğuna göre parke kalınlığı seçebilirsiniz.
 • Parke seçiminde renk de önemlidir. Gri tonda parkeler ev ve iş yerlerinin modern bir havaya bürünmesini sağlarken, açık renkler yaşam alanlarını aydınlık gösterir. Evi güneş gören kişiler de koyu renk parkeler tercih edebilirler.
 • Parke satın alırken parkelerin kilit sistemlerine dikkat edin. Kilit sistemi parkelerin dayanıklılığını arttırmada yardımcı olacaktır.
 • Parke seçiminde kaliteli tercih yapmak için kalite ve güvence bakımından parkelerin sertifikalarını da inceleyebilirsiniz.

Parke Seçiminde Yapılan Yanlışlar

Bilgisizlik yüzünden parke seçiminde bazı yanlışlar olabilir. Parke seçiminde yapılan yanlışlar içinde en önemlileri şunlardır;

 • Parke seçiminde koyu renk seçimi beraberinde bazı zorlukları getirebilir. Koyu renk parkeler toz ve kiri çabuk belli ederler. Bu açıdan titiz biriyseniz ya da fazla zamanı olmayan meşgul biriyseniz koyu renk parke seçmek sizi zorlayabilir.
 • Eşyalarınızla aynı renk ve tonlarda parke seçimi evinizin boğuk ve sıkıcı bir görünümde olmasına neden olabilir. Bu bakımdan evinizin mobilyalarına zıt bir renkte parke seçimi yapmanız daha doğru olacaktır.

dekorasyonrehberi.net parke seçimi

 

 • Parke seçerken kullanım alanına göre parke seçimi yapmak önemlidir. Örneğin mutfak için parke seçerken suya dayanıklı olacak tarzda parke seçmeniz daha doğru olacaktır.
 • Eviniz aydınlıksa açık renk parke seçmek uygun olmayabilir. Koyu tonlarda parke seçmek daha uygun olacaktır. Aynı şekilde eviniz koyu ise yine koyu tonlarında parke seçmeniz yanlış olacaktır.
 • Parke seçimi yaparken önceliğin tasarım ve dekorasyon olması yanlıştır. Kaliteden ödün vererek sadece görünüme önem vermek parke seçiminde yapılan en büyük yanlışlıklardan birisidir. Parke seçiminde öncelik mutlaka kalite olmalıdır. Laminat parkeler kalite açısından genelde en uygun olanlarıdır. Parke seçimi yaparken laminat parke seçiminde bulunabilirsiniz. Laminat parkeler hem dayanıklı hem de renk ve desen açısından zengin bir koleksiyona sahiptir.
Yorum Yap

Yorum Yap