1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Dekorasyonda Renklerin Önemi

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Ev Dekorasyonu Renk Önerileri

Dekorasyonda her renk rahatlıkla kullanılabilir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama olmaksızın tüm renkler kullanılır ve bu belirli bir uyum içerisinde gerçekleşir. Genel olarak birbirine uyum gösterebilen‚ dekorasyonda bir araya geldiklerinde iyi neticeler oluşturan renkler vardır. Şimdi bu uyumlu renklerden kısaca bahsedelim.

Gerek mekanlarda oluşturduğu aydınlık etki gerekse uyum açısından en avantajlı renklerden biri olan krem rengini konu alalım. Beyaz da bu kategoriye dahil edilebilir. Ancak beyazla her renk dekore edilebileceğinden krem‚ ekru tonlarından bahsedelim. Ekru tonları kahverengi mobilyalar ile rahatlıkla uyum sağlar.

Krem ve Ekru renklere uygun üçüncü bir renk ise mekanlara enerji katar. Bu renkler bordo‚ turkuaz ya da yeşil olabilir. Ancak bu üç renkten biri‚ muhtemelen en renkli olan ton az tutulmalıdır. Bu sayede hoş bir dekorasyon üçlüsü elde edilmiş olur.

Resim Galerisinde Anlatımlı Olarak Modellere Göz Atabilirsiniz

Pembe rengi genç bayanların evlerinde tercih etmek istedikleri bir ton. Pembe odalarda genel olarak en fazla beyaz ile dekore tercih ediliyor. Ancak buna bir ton daha katmak odayı sıkıcılıktan kurtaracaktır.

Fıstık yeşili bu renkler arasında en ideal seçimlerden biri olur. Sarı ya da mor tonları da odanızın enerjisini değiştirir. Pastel tonlar dekorasyonda her zaman için ideal sonuçları verir. Ancak herkes pastel tonlardan yana olmayabiliyor. Bunun için ise koyu tonları kullanırken bir sınırlandırmaya ihtiyaç duyulur.

Örneğin siyah kullanımı oldukça riskli olmakla beraber ekru ya da beyaz ile birlikte kullanılarak yanına bir de turuncu ilave edildiğinde bambaşka bir hava oluşur. Koyu renklerin kullanımında temel kural keskin tonları bir araya getirmemek olmalıdır. Koyu ve sert bir renk kullanılmak isteniyorsa bunun yanına mutlaka daha soft bir ton ilave edilerek yumuşak bir geçiş oluşturulmalı. Buna dikkat edilerek yapılan dekorasyonlar güzel sonuçlara götürebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap