İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Halı Modelleri
  3. Mutfaklar İçin Halı Fikirleri

Mutfaklar İçin Halı Fikirleri

Sebze Desenli Mutfak Halı Modeli

Mutfak halısı ne renk olmalıdır ve mutfaklarda nasıl halılar kullanılmalıdır? Mutfağa halı almadan önce sizlere özel hazırladığımız makalemizi inceleyebilirsiniz.

Mutfak evimizde en çok kullandığımız bölümlerden bir tanesidir. Yemek yapılan ve yemek yenilen bir alan olduğu için en çok kirlenen alanlardandır. Bu alanda halı seçimi oldukça önemlidir. Mutfak halısını seçerken kolay süpürülmesi, kiri hapsetmemesi ve kiri göstermemesi ve leke tutmayan özellikte seçilmesi önemlidir. Makinede yıkanabilir özellikte olması da yine önemlidir. Mutfaklarda büyük boyutlarda halıların kullanılması görünüm açısından şık dursa da kullanışlı değildir. Özellikle masa altına halı serilmesi temizlik açısından oldukça zorluk çıkaracaktır. Mutfaklarda kullanışlı olan halılar daha çok yolluklardır. Şık durmasının yanında kullanışlı da olan yolluklar, mutfak tezgahının önüne konulabilir.

Mutfak halısı seçilirken boyutunun yanında önemli olan bir diğer husus ise renginin ne olacağına karar vermektir. Mutfak halısı rengine karar verilirken mutfak dekorasyonunun tamamlayacak renklerde seçilmesi önemlidir. Sade renklerde tasarlanmış olan mutfak dolaplarını canlandırmak için renkli halılar tercih edilebilir. Aksine kahve tonlarında mutfak dolaplarına sahipseniz, bu dekorasyona uygun olabilecek halı rengi ise kahverengi, bej veya sütlü kahve gibi tonlarda mutfak halısı tercih edebilirsiniz. Kahverenginin açık veya kapalı tonları bulunduğu için burada dikkat edilmesi gereken nokta, mutfak dolaplarındaki kahverengi ile halı üzerindeki kahverengi tonunun hemen hemen aynı, birbiriyle uyumlu tonlarda seçilmesidir. Eğer mutfağınızın zemini koyu tonlarda ise açık tonlarda bir halı kullanılmalı ve mutfağa ferah bir görüntü verilmelidir.

Mutfak halısı ile dolaplar aynı renkte olacak diye bir kural yok; Dolaplarla aynı tonlarda olmasını istemiyorsanız perde, mutfak aletleri, sandalye minderleri gibi aksesuarın rengi ile de uyum yakalanabilir. Zıt renkler kullanmak istiyorsanız birbirini tamamlayacak olan zıt renklerle de şık kombinler oluşturabilirsiniz. Renkli bir mutfağınız varsa sade tonlarda halılar tercih etmek yerinde olacaktır. Mutfağınızda kullanmak istediğiniz halınızın göze çarpmasını istiyorsanız, mutfak zemin renginin birkaç ton açığını veya koyusunu seçebilirsiniz. Eğer işinizi riske atmak istemiyorsanız siyah beyaz renklerinde halı modellerini seçebilirsiniz. Siyah beyaz tonlarındaki halılar hem daha modern durur, hem de her renkte mutfakla uyum sağlayabilir. Özellikle beyaz mutfak dolaplarının bulunduğu alanlarda siyah beyaz halılar çok şık ve zarif duracaktır. Mutfağınıza ekstra bir canlılık katmak istiyorsanız farklı desenlerde halıları tercih edebilirsiniz.

Mutfaklara Özel Halı Modelleri

Yorum Yap

Yorum Yap