1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Odası Dekorasyonu
  3. Fantastik ve İlginç Çocuk Odaları

Fantastik ve İlginç Çocuk Odaları

Fantastik Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odası modellerinden en ilginç ve en fantastik modelleri sizler için derledik. Çocuklarınıza farklı bir hayal dünyası sunmak istiyorsanız bu modelleri mutlaka incelemelisiniz.

Çocuk odaları belli bir yaşta olan çocukların kullanacakları odalardır ve bu odalar onların hem fiziksel olarak kendilerini rahat hissedebileceği hem de gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Bebekler için ayrı, çocuklar için ayrı, gençler için de ayrı odalar dizayn edilmelidir. Çünkü her yaşta düşünce ve psikolojik gelişimleri farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle bebeklerin, çocukların ve gençlerin kendilerine ait odalarında kaliteli ve doğru vakit geçirmeleri için gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Odalarını dizayn etmeleri noktasında ebeveynler çocuklarını doğru tercih yapmaları konusunda yönlendirebilirler. Çocuk odalarında ders çalışmalarına teşvik edecek rahat bir ortam oluşturulmalıdır.  Çocuklar için en önemi mekanlardan biri kendilerine ait olan odalarıdır. Okul dışındaki vakitlerinin büyük bir çoğunluğu bu odada geçer. Çocukların en çok vakit geçirdikleri alanlarda yine onların zevklerine hitap edebilecek şekilde tasarlanması önemlidir.

Çocuk odaları tasarlanırken; öncelikle çocuğu ders çalışmaya özendirici çalışma alanının oluşturulması gerekiyor. Düzen oluşturulması bakımından çocuğa uygun olabilecek şekilde çalışma masası ve kitaplarını koyabileceği raflar aynı alanda yer almalıdır. Çalışma masası, çocuğun boyuna uygun şekilde olmalı, güneş ışığı alabilen bir yere konulmalıdır. Çocuk odalarında düzenlemeleri yaparken onun fikirlerini, beğenilerini ve tercihlerini muhakkak dikkate almalıyız. Kendi zevklerine göre döşenmiş odalarında çocuklar daha keyifli vakit geçireceklerdir. Böylelikle hem birey olduğunu hissedecek, hem de ders çalışma motivasyonu artacaktır.

Çocuklarınızın Fikirleri Çok Önemli: Çocuk odaları tasarlanırken seçimler mutlaka çocukla beraber yapılmalıdır. Okul çağına gelmiş bir çocuk için odasını renklendirecek aynı zamanda da zeka gelişimine katkı sağlayacak renkler kullanılabilir. Daha canlı ve cıvıl cıvıl renklerle donatılarak çocukların içlerindeki enerji ve coşkulu karakterlerini de ortaya çıkarmak mümkün. Çocuk odalarının bir diğer önemi ise aslında bir oyun alanı olmasıdır. Ders çalışırken, sınavlara hazırlanırken vakit geçirdikleri odaları, oyun oynadıkları zamanda da farklı hayali mekanlara çevirebilirler. Bu nedenle içlerindeki enerjiyi ve farklı hayali unsurları ortaya çıkarabilecekleri alan oluşturmak gerekiyor. Mesela duvarlara şekiller çizmelerini engellemek yerine kolay silinebilen özellikte bir duvar boyasıyla boyayıp çocukların zihin gelişimi ve el becerilerine katkı sağlanmalıdır. Çocuğunuzun yeni güne gözlerini açtığında daha enerjik olmasını istiyorsanız tasarımınızı ona göre yapmalısınız. Kuşkusuz her çocuğun dünyası birbirinden farklıdır.

Fantastik Çocuk Odalarından Örnek Modeller

Yorum Yap

Yorum Yap