1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Modern Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Modern Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Modern Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Modern Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Modern ev dekorasyonu son zamanlarda yaygın olarak tercih edilen, geleneksel anlayışa göre daha kullanışlı ve sade dekorasyon biçimidir. Rahatlık ve kullanılabilirliğin ön plana çıktığı modern ev dekorasyonuna dair merak ettiğiniz her şeyi sizin için derledik. Modern tasarım yapmak üzere aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

Modern Dekorasyon İpuçları

1. Odak Noktası Oluşturun

Modern dekorasyona sahip bir evinizin olmasını istiyorsanız öncelikle kendinize bir ana tema oluşturmalısınız. Ana tema oluşturmanın en iyi yolu, oda içerisinde büyük hacimli bir mobilya kullanmaktır. Büyük bir koltuk, çalışma masası ya da yemek masası odak noktası olabilir. Bu eşya, odanın tarzını belirleyecektir. Dolayısıyla hangi tarza hitap ettiği (minimal, geleneksel, country, sade vs.) ve hangi renge sahip olacağını iyi seçmelisiniz.

2. Fonksiyonelliğe Önem Verin

Fonksiyonelliğe önem vermek, oda içerisinde mümkün olduğunda çok sayıda kullanılabilir eşya bulundurmak ile ilgilidir. Kullanışsız dekor, masa ve raf sayısını azaltın ya da mümkünse sıfıra indirin. Bu nedenle yalnızca kullanacağınızdan emin olduğunuz miktarda eşyayı barındırın. Fonksiyonel mobilyaları tercih ederek alandan tasarruf da edebilirsiniz.

3. Az Eşya Kullanın

Modern ev dekorasyonunda az eşya kullanmak önemlidir. Modern bir görüntü, anneannelerimizin evindeki çok sayıda bibloyu koca bir büfeye yerleştirmenin tam tersidir. Bu nedenle özellikle salon ve mutfak gibi ortak alanlarda mümkün olduğunca az eşya kullanmak, modern bir ambiyans yaratmanızı sağlar. Mutfakta da tezgah üzerinde minimum eşya tutmak odanın daha geniş görünmesini de sağlayacaktır.

 

4. Açık Renkleri Tercih Edin

Açık renkler genel olarak modern dekorasyonlarda ön plandadır. Beyaz, bu nedenle hem mobilyalarda hem de duvarlarda yaygın olarak tercih edilir. Aynı oda içerisinde bir rengin farklı tonlarını kullanmak da seçenekler arasındadır. Örneğin, duvarları açık mavi ve mobilyaları lacivert olarak kullanabilirsiniz.

5. Hareketli ve Canlı Desenleri Kullanın

Aksesuar ve mobilyalarda hareketli ve canlı desenleri, daha geleneksel ve ağır desenler yerine tercih edin. Mobilya ve halılarda da bunu uygulamaya devam edebilirsiniz. Düz çizgilere sahip mobilyaların öncelikli olduğunu unutmayın. Yatak odanızda alçak yatak kullanabilirsiniz.

6. Perde ve Halı Uyumu Sağlayın

Perde ve halının renklerini, tonları ile de olsa uydurmaya özen gösterin. Halıda çok fazla desen varsa perdeyi düz ve desensiz olarak seçebilirsiniz. Genellikle odanın içerisinde bir eşyayı göz önüne çıkarmak gerekir, bu nedenle halı ve perdeleri çok göz önünde tutmadan sade olarak seçebilir ve mobilyalarınızı odak noktası yapmayı seçebilirsiniz. Aynı zamanda geometrik desenli halı ve perdeler de seçenekler arasında yer alır.

7. Zemin Renklerini Göz Ardı Etmeyin

Mobilyaları seçerken zemin renklerini göz ardı etmemek önemlidir. Odanın boğulmaması adına koyu renk mobilyalara sahipseniz açık renk bir halı tercih edebilirsiniz. Koyu renkli zeminlerde ise açık renkli mobilyalar daha belirgin olmakla birlikte aynı zamanda daha estetik duyacaktır. Aynı rengin farklı tonlarını kullanmakla birlikte, beyaz ve bej gibi birçok takıma uyum sağlayan renkleri de kullanabilirsiniz.

 

8. Aydınlık Bir Ortam Yaratın

Modern bir evin iyi aydınlatılması gerekir. Evdeki sadeliğe istinaden ağır modellerden uzak avizeleri lambaderler ile destekleyebilirsiniz. Geometrik şekiller, modern bir görünüm yaratır. Bu nedenle avizelerde bu şekilleri ya da metalik malzemeleri kullanabilirsiniz.

Farklı renk tonlarını bir arada kullanabilirsiniz.

9. Bitki Kullanımı

Büyük saksıdaki bitkiler, özellikle salon dekorasyonunda dilediğiniz görünüme sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda evlerin olmazsa olmazlarından olan gerçek bitkileri, salon ya da mutfakta kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap