1. Ana Sayfa
  2. Banyo Dekorasyonu
  3. Banyolar İçin Renk Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banyolar İçin Renk Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeşil Beyaz Banyo Renkleri

Evlerimiz söz konusu olduğunda içerisindeki en ufak bir köşe bile önem kazanmaktadır. Günümüzün büyük bir bölümü evde geçiyor ve dolayısı ile her yerini özenle dekore etmek istiyoruz. Bu özen göstereceğimiz mekanlardan bir tanesi de banyolarımız. Banyo dekorasyonu ev dekorasyonu için oldukça önemlidir. Banyo içerisinde kullanacağınız renkler kendinizi tazelemek için girip çıktığınızda bunu destekler cinsten olmalı. Sade, renkli ya da ağır olabilir. Önemli olan zevkli şekilde dekore edilmiş olması ve içerisinde yaşayanların gözüne hitap edebiliyor olması.

Sade dekorasyon tarzı ve renkler banyo dekorasyonunda çok daha fazla tercih edilmektedir. Evlerimizin en küçük alanları hiç şüphesiz banyolar. Küçük mekanları ferah yapmanın ilk yolu ise herkesin bildiği gibi açık renkler. İç açıcı bir renk tercih ederek banyonun duvarlarında bu renk bir boyama ya da fayans tercih edebilirsiniz. Tek renk bir seçim yapmak da önemli. Ancak koyu olmayan, birbirine yakın açık renkleri bir arada kullanmanızda da bir sakınca olmayacaktır.

Duvarlarını açık renklerde döşettiğiniz banyonuz için bir de doğru dolap ve vitrifiye ürünlerini edinmeniz gerekecek. Öncelikle klozet, lavabo ve duş seçiminde de duvarlarda olduğu gibi beyaz bir seçim yapmanız gerekiyor. Bunların üzerinde fazla detay olmasından kaçınmalısınız. Örneğin klozet kapağınızı ya da duş camınızı da sade olarak tercih edin. Bu tarz bir banyo minimalist bir dekorasyona imza atacağınız, hem ihtiyaç durumunda girdiğinizde sizi ferahlatacak, hem de gelen misafirleriniz kullandığında dekorasyonuna hayran kalacakları bir banyo olacaktır.

Anlatımlı Örnek Banyo Renkleri

Duvar Kağıtları; Renkli sevenler ve evlerinin banyolarında alan sıkıntısı olmayanlar için daha farklı tercihler de yapılabilir. Son dönemlerde banyo duvarlarında duvar kağıdı uygulaması bile yapılabiliyor. Mekan kısıtlamanız olmadığı için istediğiniz renkleri ve ürünleri seçmekte siz çok daha özgür olacaksınız. Kendi zevklerinizi kısıtlamadan duvar döşemenizi yaptırabilir, göze farklı gelen, sade ve sıradanlıktan uzak olan dolap ve ürünleri de tercih edebilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken her bölümde hareketli parçalar kullanılırsa bu göz yorucu olabilir. Renkleri ve hareketleri bir bölüme yoğunlaştırmanızda fayda olacaktır.

Banyo dekorasyonunda bir tarz benimsemek ve bu tarz doğrultusunda seçim ve uygulamalar yapmak oldukça önemlidir. Örneğin fayanslarınızı klasik tarzda seçmişseniz devamındaki ürünleri de buna uygun kullanmalısınız. Banyo halınızı ve ürünlerinizi renkli tercih ederseniz uyumsuz bir hava oluşacaktır. Bu yüzden en önce uyuma dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca banyoda kullanacağınız ürünlerin de birbiri arasında uyumlu olması gerekiyor.

Banyolar evde yaşayanların tarzını yansıtacağından ev halkına uyum sağlayabilecek bir dekorasyon olması gerekir. Evde yaşayanların yaş ortalamaları bu dekorasyon tarzına etki edebilecek önemli bir faktör. Yaşlı bir çift ya da genç bir çiftin tercih edeceği dekorasyon tarzları arasında  farklılıklar mutlaka olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap