İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ev Dekorasyonu
  3. Örgü ve Hazır Tasarım Poşetlik Modelleri

Örgü ve Hazır Tasarım Poşetlik Modelleri

Sarı Poşetlik Modelleri

Barınma ihtiyacı insanlığın var olduğu tarihten günümüze dek süregelen bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç ilk zamanlarda mağaralarda ve kapalı alanlarda sağlanırken günümüzde evlerde karşılanmaktadır. Barınma ihtiyacı kadar önemli olan bir diğer ihtiyaç ise beslenme ihtiyacıdır. Beslenme ihtiyacının giderilmesi  için evlerin mutfakları kullanılmaktadır. Mutfak evlerde oldukça önemli bir yer kaplayan alanlardandır. Çünkü mutfağın tasarımı kişinin yemek yeme durumunu da etkilemektedir. Örneğin dağınık ve temiz olmayan bir mutfak ne kadar kişinin yemek yeme ihtiyacını azaltırsa temiz ve toplu bir mutfak da aynı oranda kişinin iştahını açacaktır. Bu nedenle mutfak tasarımına özellikle son yıllarda oldukça önem verilmeye başlanmıştır. Mutfaklarda kullanılan birçok mutfak toparlama tasarımın bir parçasıdır. Bunun en önemli sebebi ise mutfaktaki küçük parçaların ve ortalıkta görünmesi pek hoş bir görünüm yaratmayan ufak tefek şeylerin bu toparlama araçları sayesinde mutfağı daha derli toplu bir hale getirmesidir. Bu mutfak toparlama araçları arasında birçok şey bulunmaktadır. En sağlam örnekleri ise poşetlikler, mutfak dolapları ve çekmeceleridir. Mutfak dolapları mutfakta tabak, tencere ve bardakların ortalıkta kalmasını engelleyen sistemlerdir. Kapalı ya da açık bir şekilde yapılabilen bu dolapların kapalı olanları daha fazla tercih edilmektedir.Mutfak dolapları beyaz eşyayı tamamlayacak her renkte seçilebilir.

Elbise Şeklinde Poşetlik
Elbise Şeklinde Poşetlik

Model konusunda ise birçok seçenek bulunduğu için seçmek biraz zor olabilmektedir. Mutfak dolaplarında en fazla tercih edilen model düz kapaklı mutfak dolaplarıdır. Bu modelde hem tezgahın üst kısmında hem de tezgahın alt kısmında mutfak dolapları bulunmaktadır. Bu dolaplar tabak ve tencereler haricinde baharat koymak için de kullanılabilmektedir. İkinci mode ise baharatlar için açık bir dolap ya da raf, tabak ve tencereler için de yine kapalı dolap kullanılan modeldir. Bunun haricinde Amerikan mutfak adı verilen tarzda bir mutfağa sahip olan kişiler az sayıda dolap kullanıp diğer kullandıklarını raflara dizme işlemini de yapabilirler. Bu dolap şekli ise daha az dolap kapağı, daha çok raf kullanılan bir modeli de beraberinde getirmektedir.Mutfak dolaplarında model seçmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlardan en önemlisi mutfağın dar ya da geniş olması dikkate alınarak seçilen mutfak dolaplarıdır. Geniş  mutfaklarda koyu renk ve çok kapaklı mutfak dolapları seçilebilirken dar mutfaklarda raflar da tercih edilebilmektedir. Fakat raf sayısını çok fazla artırarak mutfağın iyice daralmasını da önlemek gerekir.

Örgü Palyaço Poşetlik
Örgü Palyaço Poşetlik

Mutfak toparlamak için kullanılan ikinci eşya seçeneği ise mutfak çekmeceleridir. Mutfak çekmeceleri de mutfak dolapları ile aynı görevi görmektedir. Fakat mutfak çekmeceleri mutfak dolaplarına göre daha az eşya almaktadır. Mutfak çekmeceleri genellikle kaşık çatal ve diğer küçük mutfak eşyalarını, aparatlarını yerleştirmek için kullanılmaktadır. Bunun haricinde mutfak toparlamak için kullanılan bir diğer eşya ise poşetliktir. Poşetlik mutfakta ya da evin başka bir alanında kullanılmak üzere saklanan poşetlerin etrafa saçılmasını ve kaybolmasını önlemek için kullanılmaktadır. Poşetliklerin birçok modeli bulunmaktadır. Bu modelleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ev Tipi Poşetlik: Bu poşetlik modeli evlerde en sık kullanılan poşetlik modelidir. Örgü şeklinde yapılır ve uzun kalın şekildedir. Örgü örmeyi bilen herkes tarafından kolaylıkla yapılabilir.
  • Hazır Poşetlik: Hazır poşetlikler kapaklı ve kapaksız şekillerde olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kapaklı olan poşetlikler poşetlerin dökülmesini önleyen bir kapak mekanizmasına sahiptir. Kapaksız olan poşetlikler ise metalden ya da kumaş olabilmektedir. Rahatlıkla içerisinden poşet alınıp koyulabilmektedir.
  • Metal ya da Kumaş Poşetlikler: Bu poşetlik türü hazır poşetlikler içerisinde yer almaktadır. İsteğe göre metal ya da kumaştan üretilebilir.
Sarı Poşetlik Modelleri
Sarı Poşetlik Modelleri
Yorum Yap

Yorum Yap