1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Odası Dekorasyonu
  3. İki Kişilik Çocuk Odaları Nasıl Olmalı?

İki Kişilik Çocuk Odaları Nasıl Olmalı?

Sarı Mavi İki Kişilik Çocuk Odası Dekoru

Çocuk odası dekorasyonu yapmak eğer tek bir çocuğunuz var ise ya da kardeşlere ayırabileceğiniz farklı odalarınız mevcut ise oldukça kolay ve zevkli olabilir. Ancak eğer iki kardeşin aynı odada yaşaması durumu söz konusu ise durum biraz daha karmaşık ve zor bir hal alıyor. Özellikle farklı cinsiyetlerde ya da farklı yaş gruplarında olan iki çocuğun dekorasyon ve kullanım adına beklentileri birbirinden tamamen farklı olacağından dolayı bu zorlu bir aşama oluyor. Ancak zor da olsa iki çocuğu da mutlu edebilecek bir dekorasyon oluşturmak imkansız değil.

Çocuk Odaları Nasıl Yapılır?
İki kişilik çocuk odalarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu noktalardan ilki iki çocuğun da kendini mutlu hissedebilmesi için küçük de olsa bireysel alanlara sahip olmalarını sağlamaktır. Yatakları haricinde çalışma masalarında‚ giyim alanlarında da kendilerine özel birer bölmelerinin olmalarını sağlamalısınız. Örneğin yatakları ayrı koyma şansınız var ise bunların başlıklarında kişiselleştirme yapabilirsiniz. Aynı ürünleri kullanmanız gerekmiyor. Önemli olan kendi alanlarında kişisel zevklerini görebiliyor olmalarıdır.

Renkler konusu iki çocuklu odalarda en zor seçimlerden biridir. İki kız ya da iki erkek çocuğunuz var ise bu daha kolay olabiliyorken bir kız bir de erkek çocuğunuz için bir oda oluşturuyorsanız ciddi bir problem olarak karşınıza çıkacaktır. Bu noktada atabileceğiniz en kurtarıcı adım hiç şüphesiz tercihinizi beyazdan yana kullanmak olacaktır. Beyaz bir mobilya seçimi hem kız hem erkek çocuğunuzu memnun edebilir. Bunun üzerine koyacağınız tekstil ve dekorasyon ürünleri konusunda ise daha kişisel seçimler yapmalarına olanak sağlayın. Bu sayede onların zevklerini ortak bir paydada birleştirmiş olacaksınız.

Şifonyerler; Günlük ihtiyaçlarını koyacakları şifonyer gibi alanlarda da eğer imkanınız varsa ikili şifonyerleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede kendi ihtiyaçlarını kardeşinin eşyalarından bağımsız olacak şekilde rahatlıkla giderebilirler. Aynı durum çalışma masası için de geçerlidir. Çalışma masasında iki ayrı masa kullanmanız ideal olandır. Ancak küçük bir odada buna imkan bulmanız çok kolay olmayabilir. Bu noktada yapmanız gereken alternatif tasarımlara yönelmek olacaktır. Tek bir masa ebatlarında olan ancak iki ayrı kişinin kişisel çalışma yapmasına olanak sağlayan çok şık tasarım ürünler mevcut. Bu şekilde bir seçim yapabilir‚ kendi çalışma alanlarını oluşturmalarına imkan tanıyabilirsiniz.

Duvarlar Nasıl Olmalı?
İki kişilik çocuk odası dekorasyonunda duvarları iyi ve verimli kullanmanız gerekiyor. Eğer depolama alanında sıkıntı yaşıyorsanız bol bol raf yerleştirin ve bunları kitap ve benzeri eşyalarını koymak için değerlendirin. Aynı şekilde duvarları dekoratif amaçlı olarak da değerlendirebilirsiniz. Her birinin yatağının bulunduğu kısımdaki duvarda kendi seçimlerine göre bir duvar kağıdı ile döşeyebilirsiniz. Özellikle geniş bir odaya sahip iseniz bunun için ideal olabilir. Odayı ikiye bölün ve farklı renklerde döşeyin. Duvar kağıdı ve stickerlar ile de bunu destekleyin. Aynı oda içerisinde iki farklı oda algısı oluşturmanız bu şekilde mümkün olacaktır.

İki kişilik çocuk odaları için önemli ve yaygın olan bir mobilya elbette ki ranzalar. Ranza kullanımı çocuk odalarında her zaman için kurtarıcı olmuştur. Eskiden ranzalar klasik bir tarzda iken şimdi çok daha farklı tasarımlarda ranza örneklerini görebiliyoruz. Birbirine tam olarak paralel olmayacak şekilde yerleştirilmiş olan yataklarda ranzalar altta yatan çocuğun karanlık bir ortamda bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca asimetrinin oluşturduğu alanlar ise depolama alanı olarak da değerlendirilebiliyor.

İki Kişilik Çocuk Odası Modelleri (anlatımlı galeri)

Yorum Yap

Yorum Yap