İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tekstil Ürünleri
  3. Her Yaşa Uygun Yastık Modelleri

Her Yaşa Uygun Yastık Modelleri

Çocuklar İçin Yastık Modelleri

İnsanların birçok temel ihtiyacı bulunmaktadır. Hatta bu temel ihtiyaçlar sadece insanlarda değil diğer canlılarda da bulunmaktadır. Bu temel ihtiyaçlar beslenme, üreme, solunum gibi ihtiyaçlardır. Aynı kategoride yer almasa da dinlenme de insanların temel ihtiyaçlarından birisidir. İnsanlar dinlenmeden günlük rutin işlerine devam ederlerse yüksek bir performans gösteremez ve başarısız olurlar. Dinlenme işlemi hem bedenen hem ruhen yapılan bir işlemdir. Ruhen dinlenme herhangi bir madde baz alınmadan çeşitli meditasyonlar ve tekniklerle yapılabilirken bedenen dinlenme işlemi uzanarak ya da uyuyarak yapılmaktadır. Uyku insan bedeni için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Uyku düzeni bozuk olan insanlar günlük işlerinde gereken dinçliği göstermekte güçlük çekerler. Bunun haricinde sağlık problemleri yaşamaları da muhtemel bir hale gelir. Uyku insan bünyesinin dinlenmesini sağlayan en önemli etkinliktir. Kaliteli bir uykuya sahip olmak için vücuda uygun yatak ve yastık seçilmelidir. Bu durum hem uykuya geçilmesini kolaylaştırır hem de uyunan süre boyunca rahat bir uyku sağlar. Fakat günümüzde yastığın vücuda uygunluğu ya da rahatlığı kadar şekli ve modeli de önem taşımaktadır. Çünkü sadece yastıklar için değil birçok eşya için estetik kaygı güdülmektedir. Bu nedenle firmalar da çeşitli yastık modelleri üretmeye başlamıştır. Bu yastık modelleri yaşlara göre olabildiği gibi çeşitli şekillerde ve desenlerde de olabilmektedir.

Yaşa Göre Yastık Seçimi
Yastıklar yaşa göre modellendirilebilmektedir. Bu şekilde modellendirilen yastıklar özellikle çocukların ilgisini çekme amacı da taşımaktadır. Küçük çocuklar için üretilen yastık modelleri çeşitli şekillerde olabilmektedir. Örneğin aydede şeklinde yapılan yatak süsleri için aydede şeklinde yastıklar da bulunmaktadır. Fakat bu yastık modeli tam olarak hilal şeklinde olmamaktadır. Çünkü bu şekilde üretilmesi bebeklerin kafa yapısına zarar verebilmektedir. Bunun yerine çok yüksek olmayan daire şeklindeki yastık modelleri üretilmektedir.

Çocuklar için üretilen diğer yastık modeli ise meyve sebze şeklindeki yastıklardır. Bu yastıkların çocuklarda meyve sebze yeme isteğini artırdığı ve tatlarına karşı olan ön yargılarını kırdığı düşünülmektedir. Hayvan şeklinde olan yastık modelleri ise çocukların hayvanları sevmesi açısından önem taşımaktadır. Çünkü çocukların bilinçaltı bazı durumları daha hızlı anlamaktadır ve bazı durumlar çocukların bilinçaltına daha iyi yerleşmektedir.Yetişkinler için olan yastık modelleri ise genel olarak şekline göredir. Örneğin oval, dikdörtgen ya da kare yastıklar yetişkinler tarafından tercih edilmektedir.

Dikdörtgen yastıklar daha çok uyumak için kullanılmaktadır. Oval yastıklar ise süs amaçlı kullanılmaktadır. Kare yastık modelleri yolculuk anında tercih edilen yastıklardır. Oval yastıklar kanepe ve koltuk süsleme işinde kullanılan en bilindik yastık modelidir. Dikdörtgen yastıklar ise hemen hemen herkesin kullandığı en klasik yastık modelidir. Bu yastıkların modellere ayrılmasında üzerine işlenen desenler de etkili olmaktadır.

Eski zamanlarda hasır desenler ile süslenen yastık modelleri bir zaman sonra yerini etnik desenlere bırakmıştır. Etnik desenlerin moda olduğu dönemde de bu yastık modelleri oldukça fazla tercih edilmiştir. Anadolu kadınlarının binbir emekle yaptığı yünlerle doldurulan ve işlenen yastık modelleri de farklı çeşitlerde olabilmektedir. Örneğin bazı yastıklar uykuda kullanılmak için yapılırken bazıları ise sadece yatak üzerinde dekorasyon için kullanılmaktadır. Dekorasyon için kullanılan yastık modeline çeyiz yastığı denmektedir. Yastık modelleri bu şekilde farklılık gösterirken insanlar bu modeller arasında ihtiyaca göre seçim yapmaktadır. Birçok kategoriye ayrılan yastık modelleri içinde fiyatlara da dikkat edilmektedir. El emeği olan yastık modellerinin fiyatları daha fazla iken fabrikalarda yapılmış olan yastık modelleri daha ucuzdur. Yastık seçimi yapmak isteyen kişiler bu modellerden faydalanarak bir fikir sahibi olabilirler.

Kaz Tüyü Yastık Modelleri
Haberimizde ve resim galerimizde Kaz Tüyü Yastıklara yer vermedik. Bu yastıklar üretilirken insanlık dışı yöntemler kullanılabilmektedir. Bu yüzden sizlerinde bu konuda bilinçli ve hassas olmanızı tavsiye ederiz.

Ortopedik Yastık Modelleri

Rahat, keyifli ve huzurlu bir uyku için yatak seçiminden sonra en önemli seçim yastıklar. Eğer yastık seçimini yanlış yaparsanız saatlerce de uyusanız güzel bir uyku alamayacak, dinlenemeyeceksiniz. Mobilya markalarında artık yatak modelleri ile birlikte yastık modelleri de yerini alıyor.

Ortopedik Yastık Modelleri

Ortopedik yastık modelleri alırken kaliteli ürünler tercih etmenizi önermekteyiz. Bunun en büyük nedeni ise öneminde gizlidir. Ortopedik yastıklar üretim aşamasından tutunda tasarım aşamasına kadar pek çok farklı konuda sizlere en iyisini sunmakta ve kaliteli bir uyku sunmaktadır.

İşte size birbirinden şık yastık modelleri

Yorum Yap

Yorum Yap