İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ev Dekorasyonu
  3. Yüklük Dolap Modelleri ile Alandan Tasarruf Edin!

Yüklük Dolap Modelleri ile Alandan Tasarruf Edin!

yüklük dolap modelleri

Yüklük dolap modelleri günümüz evlerinde en fazla ihtiyaç duyulan alanlardan birisi. Fakat artık yeni yapılan evlerin eski evlere daha küçük olması yüklük için ayrılan alanların yok olmasına neden oldu. Bu durum yatak odasında kullanılan dolapların biraz daha büyümesine neden oldu. Yatak odasında kullanılan dolap modellerinde, dolapların iç üst kısımları ufak battaniye, yorgan ve nevresim takımları için dizayn edilmeye başlandı. Fakat bu alanlarında yetersiz olması ev hanımlarını oldukça zor durumda bırakıyor.

Evinizin şekli ve büyüklüğü yüklük dolabı için müsaitse şanslısınız demektir. Böylece yüklük dolabı için evinizin öz kullanım alanından feragat etmek zorunda kalmayacağınız anlamına geliyor. Eviniz gayet geniş, yüklük dolabı için alanınızda mevcut ya da yüklük dolabı için ayrıca bir yer ayırmak istiyorsanız, yüklük dolap modellerine birlikte göz atalım. Yüklük dolabı yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz? Yüklük dolap modelleri, en çok tercih edilen yüklük dolap modelleri, yüklük dolap modellerinde kullanılan malzeme nelerdir? Yüklük dolap modelleriyle alakalı aklınıza gelebilecek tüm sorularınızın cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Yüklük Dolap Modelleri
Yüklük Dolap Modelleri

Yüklük dolabı yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Yüklük dolabı yaptırırken öncelikle alanınız yüklük dolabı için ideal bir ölçüye sahip mi değil mi? Buna dikkat etmelisiniz. Yüklük dolaplarında ideal ölçülerde olmayan fakat yüklük dolabı niyetiyle yaptırmak istediğiniz dolaplar evinizin bir köşesinde ister istemez kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Yüklük dolabı için düşündüğünüz alanın ölçüleri oldukça küçükse farklı bir alanı farklı tasarımlarla yüklük dolap modeline dönüştürebilirsiniz.

Yüklük Dolap
Yüklük Dolap

Yüklük dolap modellerinde kullanılan malzemeler nelerdir?

Yüklük dolabı yaptıracağınız zaman en önemli detaylardan biriside kullanılan malzemedir. Kullanılan malzemenin oldukça kaliteli olması gerekir. Eski evlerde, anne ya da anneannelerimizin evlerinde sıklıkla karşılaştığımız yüklük dolap modelleri dikkat ederseniz hemen hemen hepsi ahşap yani ağaçtan yapılmıştır. Günümüzde mdf, sunta vb. malzemeler her ne kadar yaygınlaşmış olsa da eskide ahşabın değeri çok daha fazlaydı. Kullanılan malzeme ağaç olduğu için kaliteli ve ömrü oldukça uzundur. Yüklük dolabında kullanmayı ilk tercih edeceğiniz malzeme kesinlikle ahşap olmalıdır. Özellikle ev kendinize aitse. Sizin için oldukça uzun ömürlü ve kaliteli bir yüklük dolabı olacaktır. Fakat şunu belirtmemiz gerekir ki fiyat, diğer mdf, sunta vb. gibi malzemelere karşın daha fazla çıkacaktır.

Ahşap yüklük dolabı için bütçeniz yetersiz kalıyorsa bir diğer seçeneğiniz ise mdf olmalıdır. Yani ya ahşap ya da mdf malzemesini tercih etmelisiniz. Bunların haricinde ki kullanılabileceğiniz Lake mdf ya da sunta malzemeleri de mevcut fakat sunta oldukça basit ve yüklük için zayıf kalacaktır. Buda ömrünü kısaltır. Lake mdf ise bütçeniz için sizin zorlayabilir, üstelik sizden başka kimsenin göremeyeceği bir alan için bu kadar masraf etmeye gerek var mı? Çünkü aynı görevi düz mdf de görecektir. Eğer yüklük dolabınızın kapak kısımları görünüyorsa, iç kısımlarını mdf den, kapak kısımlarını ise lake mdf den istediğiniz renge yaptırabilirsiniz.

Yüklük Dolaplar
Yüklük Dolaplar

En çok tercih edilen yüklük dolap modelleri

Yüklük Dolap Fiyatları
Yüklük Dolap Fiyatları

Günümüzde ahşabın gücü oldukça azaldı. Fiyatının da yüksek olmasından dolayı çok fazla tercih edilmez oldu. Bu yüzden de ahşap yüklük dolap modelleri geri plana atıldı. Son dönemin modası ise vestiyer alanların genişliği, yatak odası dolap alanlarının büyüklüğü, koridorların geniş ve uzun olması, yüklük dolap modelleri için yeni alanları değerli kıldı. Vestiyer alanları en azından bir kısmını battaniye, nevresim vb. ufak ürünleri yerleştirmede etkin rol oynuyor.

Aynı şekilde yatak odası dolaplarında büyüyen alan dolapların iç üst kısımlarının raflara ayrılmasını ve özellikle battaniye yorgan türlerinin burada muhafaza edilmesine yol açtı. Koridorun genişliği ve uzunluğundan dolayı da koridorda hem vestiyer hem de yüklük alanı oluşturmakta son dönemin en önemli detayı oldu. Buralarda kullanılan malzemeler evinizin dekor ve rengine göre seçme özgürlüğü çok daha fazla olduğu için yüklük olarak tercih edilen ilk alanlar buralar haline geldi.

Unutmamak gerekir ki doğru renkler ve doğru tasarımlar kullanıldığında evinizin her alanını istediğiniz bir bölüme dönüştürebilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap