İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mutfak Dekorasyonu
  3. Son Zamanların Modası Beton Mutfak Tezgahları

Son Zamanların Modası Beton Mutfak Tezgahları

Beton Mutfak Tezgah Örneği

Son zamanlarda moda olan ve özelikle mutfak ve banyolarda kullanılan beton tezgahlar, hem dolaplarla uyum sağlaması hem de uzun ömürlü kullanım sağlaması bakımından tercih edilen tezgah çeşitlerindendir. Doğal taşlarla kıyaslandığında daha ekonomiktir ve çeşitli renk alternatifi sunması sebebiyle de mutfaklarda daha çok beton mutfak tezgahları tercih edilmektedir. Betonun kullanıldığı birçok alan bulunmaktadır. Ancak son zamanlarda tezgah üstü malzemesi şeklinde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu şekilde mutfak tezgahı olarak kullanıldığında da oldukça modern ve farklı bir hava katmaktadır. Tabii mutfaklarınıza beton tezgahı tercih etmeden önce bakım gerektiren bir malzeme olduğunu ve kullanıldığı mekana modern ve endüstriyel bir hava katacağını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Beton mutfak tezgahı kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka yüzeyine sızdırmazlık maddesi uygulanmalıdır. Aksi taktirde betonun içeriğinde bulunan, renk ve doku kazandıran çeşitli maddeler, gıdalara bulaşabilir veya tezgahın yüzeyi çabucak leke tutabilir. Betonun gözenekli yapısı nedeniyle, üzerine dökülen yağ ve kir gibi maddeler beton mutfak tezgahının yüzeyine zarar verebilir. Tüm bu sebeplerden dolayı beton mutfak tezgah yüzeyinin hasar verici unsurlara karşı birden fazla sızdırmazlık maddesi ile dayanıklı hale getirilmesi gerekmektedir. Bu tür sızdırmazlık ürünlerini, beton yüzey koruyucu adı altında yapı marketlerinde kolaylıkla bulma imkanınız vardır. Yapı marketlerinden satın aldığınız bu ürünü beton yüzeyine uygulamadan önce, kullanacağınız beton koruyucunun özellikle gıdalara karşı güvenilir olmasına, su geçirmez özellikte olmasına, yağ ve leke barındırmayan özelliğine, çizme aşınmalara karşı direnç kazandırma özelliklerinin bulunmasına dikkat ediniz. Mutfaklarınızda tercih ettiğiniz beton tezgahlarınızı, aşındırıcı olmayan temizleyicilerle temizlemelisiniz. Üzerine herhangi bir nedenden dolayı dökülmüş olan sıvı veya yağlı karışımları hiç vakit kaybetmeden temizleyin. Beton mutfak tezgahlarının en büyük dezavantajı yüzey bakımı gerektirmesidir. Kaya gibi sağlam beton malzeme, mutfağa girince hassaslaşır. Her şeyden önce hem betonu oluşturan maddelerin gıdalara bulaşmaması hem de gözenekli betonun sıvıları emmemesi ve lekelenmemesi için, sağlığa zararsız bir beton yüzey koruyucu kullanılması gerekir. Beton mutfak tezgahlarının bakımını da üç ayda bir balmumu, iki yılda bir de yüzey koruyucu madde karışımını uygulayarak yapabilirsiniz. Böyle bir bakım sayesinde beton tezgahınızı uzun yıllar boyunca daha iyi görünümde kullanabilirsiniz.

Beton Mutfak Tezgahlarından Örnekler

Beton malzeme bildiğiniz üzere ağır bir malzemedir. Beton tezgahlar, kullanıldığı alanda modern bir görünüm sağlarlar. Isıya, aşınmaya ve çevre koşullarına karşı dirençlidir. Ancak üzerinde kullanılmış olan koruyucu madde ısıya karşı dayanıklı olmadıkları için üzerine sıcak olan tencere, tava gibi mutfak eşyalarının konulmamasına özen gösterilmelidir. Beton tezgahlar kesinlikle kimyasallarla değil sabun ve nemli bir bezle silinmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap