1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon Fikirleri
  3. Ev İçin Renk Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev İçin Renk Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Mercan Renk Ev Dekorasyonu

EV İÇİN RENK SEÇİMİ

Renklerin insanlar üzerinde bıraktığı birçok etki bulunmaktadır. Bu nedenle evlerde kullanılan renkler de önemlidir. İnsan psikolojisi sıcak ve soğuk renklerden etkilenmektedir. Boğucu renkler içerisinde de kendisini yorgun ve huysuz hissetmektedir. Evlerde seçilecek olan renkler bu nedenle oldukça önemlidir. Evinizde seçeceğiniz renkler hem sizin hoşunuza giden hem de ortama uyum sağlayabilecek olan bir renk olmalıdır. Örneğin çocuk odasında canlı renkler kullanırken salonunuzda toprak renkleri kullanabilirsiniz. Aslında renk seçiminde önemli olan nokta renklerin birbiri ile de uyum sağlamasıdır. Özellikle çift renk kullanılarak yapılacak olan duvar dekorasyonlarında bu durumu göz önünde bulundurmak gereklidir.

Bej, mercan rengi ve uçuk bir yeşil tercihi
Eviniz için renk seçimleri yapacağınız zaman bu önerileri dikkate alabilirsiniz: Bej, mercan rengi ve uçuk bir yeşil evinizin büyük alanlarında kullanabileceğiniz renklerdir. Bu renkler büyük alanlarda özelikle duvarlarda kullanıldıktan sonra bu üç güzel renge uyum sağlayacak olan aksesuar renkleri de doğru seçilmelidir. Bej, mercan rengi ve uçuk yeşil renkleri ile boyanmış geniş alanlara uyum sağlayabilen en güzel renkler kahverengi ve beyaz tonlarıdır. Eğer kahverengi ve beyaz tonlarını aksesuarlar yerine duvarlarda kullanmak isterseniz bunun için de aksesuarları toz pembe, bej, yeşil, mavi  renklerden seçebilirsiniz. Gümüş rengi aynalar da seçtiğiniz herhangi bir rengin üzerine oldukça yakışacak ve mekanı derinlikli bir görünüme kavuşturacaktır.

Gelin galerimizde bu tasarımlardan birkaç tanesine göz atalım.

Mor ve Pembe tonlar
Evinizde mor ve pembe tonlar kullanmayı seviyorsanız bu renkleri siyah, beyaz ve kahverengi tonları ile tamamlayabilirsiniz. Özellikle mor duvarlar ile beyaz eşyalar bulundukları mekana oldukça sade bir hava katmaktadır. Mor renk çocuk odaları için de rahatlıkla tercih edilebilecek olan bir renktir. Evinizde renk seçimi yaparken uyumlu olan ve gözden kaçırmamanız gereken başka bir renk topluluğu ise kahverengi, ahududu ve kırık beyaz renkleridir.  Özellikle kahverengiyi duvarınızda, kırık beyazı mobilyalarınızda, ahududuyu aksesuarlarınızda kullanarak oldukça güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Somon rengi ve yeşil renk de birlikte kullanıldığı zaman bulunduğu mekana canlılık veren renklerdir. Özellikle salonlarda kullanılabilir. Siz de eviniz için farklı renk seçimleri yaparak mükemmel bir uyum sağlamak istiyorsanız bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap